Izgarada Levrek Kızartması Nasıl Yapılır?

Balık, deniz ürünlerinin başında geliyor. Bu mevsimde çeşit çeşit balıklar sofralarımızı şenlendiriyor. Balık türleri arasında en lezzetli olanlardan bir tanesi de Levrek’tir. Şahsen ben çok severim. 😊 Peki evde ızgarada levrek nasıl yapılır?

Izgarada Levrek Kızartması Nasıl Yapılır?

Levrek, ülkemizde genellikle Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgesinde yetişir. Senenin her mevsimi rahatlıkla tüketilebilir. Ancak en güzel mevsimi kış ayları ve ilkbaharın başıdır. Levrek çok yağlı bir balık değildir ve bu sebep ile sıklıkla tercih edilir.

Genel olarak balık zeka gelişimi açısından da faydalıdır. Bu nedenle çocukların gelişimi içinde balık önemlidir. Ayrıca balık içerdiği Omega 3 yağ asidi ile kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Balık ayrıca protein, fosfor, selenyum, B grubu, A ve D vitamini kaynağıdır.

Balığın bu kadar faydasının yanında en büyük dezavantajı sadece kokusudur. Balık kızarırken mutfak batar, ev kokar diye yapmayanlar için pratik ve lezzetli bir tarif.

Balığı çeşitli şekillerde yapmak mümkündür.  Buğulama, fırın poşetinde yapabilirsiniz…

Fırın Izgarada Levrek Tarifi 

Uzmanlar balık tüketiminde ızgaranın daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar. Fakat mangalda ızgara yapamayanlar için alternatif ve sağlıklı bir tarifim var. Bugün fırın ızgarada levrek yapacağım. Ayrıca balık fırında piştiği için yağ sıçrama derdi ve koku derdi de olmuyor. Balık kendi suyunda yavaş yavaş pişiyor ve tüm vitaminler, mineraller içinde kalıyor. Fırında ızgara levreği mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Hem çok zahmetsiz , hem de çok nefis oluyor. Gelelim şimdi ızgarada levrek tarifimize…

Fırın Izgarada Levrek İçin Gerekli Malzemeler:

Kişi başı 1 Levrek
Zeytinyağı
Tuz

Fırın Izgarada Levrek Nasıl Yapılır?

Fırın Izgarada Levrek Tarifi 

Izgara levrek yapımına ilk önce levreği temizleyerek başlıyoruz. Evde kendiniz temizleyebilirsiniz, isterseniz balıkçılarda temizliyor.

Ayıklayıp temizlediğimiz balığın içini ve dışını iyice yıkıyoruz. Ardından yıkadığımız levreği süzgecin üzerine alıp süzülmesini sağlıyoruz. Fazla suyu giden levreğin içini ve dışını tuzluyoruz.

Izgara levrek yapımı

Sonrasında tuzladığımız balığın tuzunu iyice çekmesi için bir kaba alıp üzerini streç film ile kapatıp buzdolabında en az 4 – 5 saat bekletiyoruz.

Buzdolabında beklettiğimiz levreği pişirme zamanı geldi.

Öncelikle fırını 250 derecede ısıtıyoruz. Fırın ısınırken levreği yağlıyoruz. Levreğin içini dışını bolca zeytinyağı ile yağlıyoruz. Mutlaka zeytinyağı kullanın ayçiçekyağı ile olmaz. Hatta mümkünse sızma zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ederim.

Fırın 250 derecede ısındıktan sonra fırının ızgarasını açıyoruz.

Izgara telini yağlıyoruz. Ardından levreği fırının ızgara teline yerleşiyoruz.

Levreği fırına koymadan önce fırının tepsinin içine pişirme kağıdı seriyoruz ve ızgara telinin altındaki bölüme yerleştiriyoruz. Bu işlemi levrek pişerken fırını kirletmemek için yapıyoruz. Hatta isterseniz tepsinin içine 2 – 3 dilim limon kesip koyarsanız hiç koku olmayacaktır.

İlk yüzü kızarıncaya kadar pişiriyoruz. İlk yüzü piştikten sonra diğer yüzünü çeviriyoruz ve aynı şekilde pişiriyoruz.

Pişen levrek ızgarayı sıcakken servis tabağına alıp yanında sumaklı ve acılı soğan salatası, domates, roka veya kıvırcık salatası ile servis ediyoruz.

Eeee balık tatlısız olmaz. Balıktan sonra şöyle ağızda dağılan lokum gibi bir şekerpere iyi gider. İşte lezzeti efsane ağızda dağılan süper şekerpare tarifi için TIKLAYIN…

Fırın Izgarada Levrek Nasıl Yapılır?

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 16 Şubat 2021 – Güncelleme tarihi: 10 Ekim 2002

“Izgarada Levrek Kızartması Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Kuzu gibi yatıyor maşaAllah. Olsa da yesek. Çok da güzel kızartmışınız ellerinize sağlık. Rabbim her kuluna bol bol yemek nasib eylesin inşaAllah…..

    Cevapla

Yorum yapın