Lokum Gibi Külbastı Nasıl Yapılır – Kuzu Külbastı Tarifi

Kuzu eti, kırmızı etlerin içinde en lezzetlisidir. Hele bir de ızgarada oldu mu nefis olur. Restoranlarda yediğiniz lokum gibi kuzu etlerini evimizde pişirmek hiç de zor değil. Peki lokum gibi yumuşacık kuzu külbastı nasıl yapılır?

Lokum Gibi Külbastı Nasıl Yapılır

Marine edilmiş lokum gibi kuzu etinin,  ızgarada veya tavada kızartılarak patates püresi eşliğinde sunumuna et sevenler bayılacak.

Külbastının yumuşacık olması için eti pişirmeden önce marine edilmesidir. Etleri marine etmek  muhteşem sonuçlar almanız için yeterlidir.

Eşsiz aroması ve lezzetiyle yemeye doyamayacağınız marine edilmiş kuzu külbastıyı isterseniz bizim gibi patates püresi ile isterseniz közlenmiş sebzeler eşliğinde ya da tane tane pirinç pilavı ile servis edebilirsiniz. Gelelim şimdi kuzu külbastı tarifine…

Kuzu Külbastı Tarifi

Kuzu Külbastı İçin Malzemeler:

500 – 600 gr Kuzu Külbastı Eti
1 Küçük Boy Kuru soğan
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Sirke
2 Tatlı Kaşığı Tuz
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
2 Tatlı Kaşığı Kekik
Yarım Çay Kaşığı Acı Toz Kırmızı Biber

Kuzu Külbastı Nasıl Yapılır?

Izgara külbastı yapımı için ilk önce 1 küçük boy kuru soğanı kalın piyazlık doğruyoruz. Ardından soğanı bir kaba alıp içine; 7 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı sirke, 2 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 2 tatlı kaşığı kekik ve yarım çay kaşığı acı toz kırmızı biberi ekleyip iyice harmanlıyoruz.

Derin bir kabın içine soğanlı karışımı alıp içine etleri ekleyip iyice harmanlıyoruz. Kabın kapağı varsa kapağı kapatıp veya streç film ile kapatıp buzdolabında en az 2 – 3 saat dinlendiriyoruz.

Kuzu Külbastı Nasıl Yapılır?

Dinlenen etlerin içinden soğanları alıp, ızgarada veya teflon tavada ya da döküm tavada iki yüzünü kızartıyoruz. Biz elektrikli ızgara kullandık. İki yüzü de kızaran külbastıyı sıcak olarak patates püresi ile servis ediyoruz.

Izgara külbastı

Afiyet Olsun. 

Yayınlanma tarihi: 25 Ocak 2021 – Güncelleme tarihi: 24 Ekim 2022

“Lokum Gibi Külbastı Nasıl Yapılır – Kuzu Külbastı Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. Olsa da yesek. Çok güzel olacağı bir gerçek. İnşaAllah et alır almaz tarifinize uyarak hanımdan yapmasını rica edeceğim.

    Yanıtla

Yorum yapın