Konya Tandır Çorbası Tarifi – Tandır Çorbası Nasıl Yapılır?

Tandır çorbası, Konya’nın meşhur çorbalarından tahıl, bakliyat ve etin bir arada olduğu besleyici ve doyurucu çorbadır. Tandır çorbası adını tandırda piştiği almıştır.

Konya Tandır Çorbası Tarifi - Tandır Çorbası Nasıl Yapılır?

Eskiden büyüklerimiz sabahın erken saatlerinde tandırlarda ekmek yaparlarmış. Ekmek yapımı bittikten sonra tandırın kor ateşinde tandır çorbası pişirirlermiş. Tandırda ağır ağır pişen çorbanın tadına doyum olmazmış.
Fakat günümüzde bizim böyle bir imkânımız yok.
Bizler ekmeğimizi ya hazır alıyoruz ya da evde elektrikli fırınlarda kendimiz yapıyoruz. Bizde lezzetli ve besleyici mercimekli tandır çorbasını daha pratik şekilde hazırlıyoruz.

Bu kadar bakliyat bir arada diye sakın tedirgin olmayın inanın çok güzel oluyor. Kışın soğuktan dolayı vücut direnç kaybeder. Bu çorbada bulunan bakliyatlar, tahıl ve baharatlar vücut direncini arttıracaktır. Ayrıca kış aylarında sıcacık içinizi ısıtacak ve bakliyatlar ile enerji alacaksınız. Çorba diyoruz ama ana yemek olarak da yapılabilir. Gelelim şimdi tandır çorbasının tarifine… Tarifimiz 4-5 kişiliktir.

Tandır Çorbası Malzemeleri:

250 gr Kıyma veya Haşlanmış Kuşbaşı Et
1 Büyük Boy Kuru soğan
Yarım Su Bardağı Kuru Fasulye
Yarım Su Bardağı Yeşil Mercimek
Yarım Su Bardağı Nohut
Yarım Su Bardağı Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Domates salçası
1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
1,5 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Silme Tatlı Kaşığı Pul biber
Yarım Tatlı Kaşığı Karabiber
14 Su Bardağı Su
1 Su Bardağı Et Suyu (varsa)

Tandır Çorbası Nasıl Yapılır?

Tandır Çorbası Nasıl Yapılır?

İlk önce 1 büyük kuru soğanı iri olmayacak şekilde küçük küçük yemeklik doğruyorum.

Düdüklü tencereye 1 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını alıyorum. Tereyağı eridikten sonra 250 gram kıymayı ve yemeklik doğradığım kuru soğanı ilave edip et suyunu salıp rengi dönene kadar kavuruyorum. Ben kıyma kullandım siz isterseniz haşlanmış kuşbaşı da kullanabilirsiniz.

Sonrasında kavrulan kıymaya 2 yemek kaşığı domates salçası ve 1 yemek kaşığı biber salçası ilave edip hafif kavuruyorum.

Ardından yıkadığım yarım su bardağı yeşil mercimeği, yarım su bardağı kuru fasulyeyi, yarım su bardağı nohudu ve yarım su bardağı bulguru tencereye ilave ediyorum.

Sonra 1 su bardağı et suyunu döküyorum. 14 su bardağı suyu da ekliyorum. Eğer et suyu yoksa 1 su bardağı daha su eklemelisiniz.

Ardından 1 silme tatlı kaşığı pul biber, yarım tatlı kaşığı karabiber, 1,5 tatlı kaşığı kuru nane, 1,5 tatlı kaşığı tuz ilave ediyorum. Tandır çorbasında kullandığım nane, çorbamızı daha da lezzetli yapıyor. Baharatları da ekledikten sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatıp malzemeler yumuşayana kadar pişiriyorum.

Tandır çorbasının kıvamı diğer çorbalar gibi fazla akışkan olmamalı biraz koyu olmalı. Evet tandır çorbası hazır.

Çorbayı erken saatlerde yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü tandır çorbası dinlenince daha lezzetli oluyor.
Ben erkenden yapıyorum ve yemek saatinde çorbayı ısıtıp sıcak olarak servis ediyorum.

Tandır Çorbası Tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 11 Ocak 2022 – Güncelleme tarihi: 1 Kasım 2022

“Konya Tandır Çorbası Tarifi – Tandır Çorbası Nasıl Yapılır?” üzerine 8 yorum

  1. Var ya bu çorbayı için başka çorba ister misiniz. Deniz derya birşey ya.Bir kere tadın, tabak bitince hemen ‘ ‘bir daha’ diye uzatacaksınız . Kısmetinize . Tandır çorba değil sanki tandır yemek. Yemeyenlere anlatmam boşuna emek. Yerlerse tek şey bana,pardon lezizciye teşekkür etmek.Hele bu hazır videodan sonra……

    Cevapla

Yorum yapın