Tam Kıvamında Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

Bugün sizlere uzun zamandır tarifini vermek istediğim ama nasip olmayan takipçimin isteği üzerine sakızlı muhallebi tarifini paylaşacağım.

Tam Kıvamında Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

İsterseniz yemekten sonra, isterseniz çay saatlerinde sevdiklerinize ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz lezzetli bir sütlü tatlı olan sakızlı muhallebinin yapımı gayet kolaydır. Lafı fazla uzatmadan damla sakızlı muhallebi tarifine geçelim.

Damla Sakızlı Muhallebi İçin Gerekli Malzemeler:

1 Litre Süt
10 Yemek Kaşığı toz Şeker
2 Kahve Fincanı Un
125 gr Yumuşak Margarin
3- 5 parça Damla Sakızı – 1 gram

Süslemek İçin:
Toz Antep Fıstığı

Damla Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır?

Damla sakızlı muhallebinin yapımına ilk önce 2 kahve fincanı unu eleyip hazırlamakla başlıyorum.

Unu eledikten sonra 1 litre sütü bir tencereye alıp 10 yemek kaşığı şekeri ilave ediyorum.

Şekerin ardından elediğim unu ekliyorum. Ve çırpma teli ile iyice pürüz kalmayana kadar karıştırıyorum. Resimdeki gibi hiç pürüz kalmamalı. Sakızlı muhallebinin yapımında pirinç unu ve nişasta kullanmıyoruz. Un ile yapılan sakızlı muhallebinin formu daha iyi oluyor.

Damla sakızlı muhallebi yapımı

Tencereyi ocağa alıp topaklanmaması için sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişiriyorum. Çok duru kalmamalı. Çünkü daha yağ ekleyeceğim.

Muhallebi koyulaştıktan sonra ocaktan alıp ara sıra karıştırarak ılımasını bekliyorum. Eğer karıştırmazsanız kaymak tutar. Muhallebi ılırken ben de yağını hazırlıyorum.

Küçük bir tencereye 125 gram margarini alıyorum. Üzerine damla sakızını ilave edip hafifçe üzerine bastırıyorum. Ardından tencereyi ocağa alıp yağı eritiyorum. Yağ erirken damla sakızı da eriyor. Yağı eritirken ara sıra karıştırmayı ihmal etmiyorum. Yağ kaynamaya başlayınca ocağı kapatıyorum. Dikkat edin yağ yanmasın.

Damla Sakızlı Muhallebi Nasıl Yapılır?

Ilıyan muhallebinin içine erittiğim damla sakızlı yağı ekleyip yaklaşık 15 dakika mikser ile baloncuklar oluşana kadar çırpıyorum. Damla sakızı olduğu için ne kadar iyi çırpılırsa sakızlar ve daha güzel olur.

Köpük köpük olunca servis kaplarına alıp oda sıcaklığında 10-15 dakika bekletiyorum. Ve sakızlı muhallebiyi buzdolabına yerleştiriyorum.

Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi

Buzdolabında iyice dinlendikten sonra toz antep fıstığı ile süsleyip servis ediyorum. Arzuya göre tarçın, ceviz, hindistan cevizi, çikolata sosu veya meyve dilimleri ile de süsleyebilirsiniz.

Damla sakızlı muhallebiyi mümkünse 1 gün bekletirseniz daha lezzetli oluyor tavsiye ederim. 

Damla Sakızlı Muhallebi

Umarım sakızlı muhallebi tarifimi beğenirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Afiyet Olsun.

Videolu Anlatımı:

Yayınlanma tarihi: 15 Kasım 2020 – Güncelleme tarihi: 3 Ağustos 2022

“Tam Kıvamında Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. Var ya eğer bunu videoyu seyrettiğiniz halde hala yapıp yemediyseniz inanın çok büyük bir lezzeti kaçırmış olursunuz. Ya ne diyeyim bilmiyorum nefis bir şey demek bile hafif kalıyor. Hepinize afiyet olsun…

    Yanıtla

Yorum yapın