Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi

Mısır unlu patlıcan kızartması değişik tadıyla sevdiklerinize güzel bir sunum olacak. Üstelik yemekli misafirlerinize hazırlayacağınız garnitürlerin arasında baş tacı olabilecek bir lezzet.

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi

Patlıcan kızartması çok lezzetlidir. Fakat patlıcan diğer sebzelere göre daha fazla yağ çeken bir sebzedir. Ama mısır unlu patlıcan kızartması hem yağ çekmiyor hem de çok lezzetli oluyor. Ayrıca mısır ununa bulanıp kızartılan sebzeler çok lezzetli oluyor. Gelin şimdi damağınızda çok hoş bir tat bırakan mısır unlu patlıcan kızartması tarifine geçelim…

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması İçin Malzemeler:

4 Adet Patlıcan
1 Tatlı Kaşığı Tuz (Patlıcanı haşlamak için)
2 Yumurta
1 İri Diş Sarımsak
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1,5 Su Bardağı Mısır unu

Kızartmak İçin: Sıvıyağ

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Yapımı

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Nasıl Yapılır?

Mısır unlu patlıcan kızartmasının yapımına ilk önce patlıcanı haşlamak için suyu kaynatmakla başlayacağız.

Geniş bir tencereye yarısına kadar su doldurup 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Su kaynarken bizde patlıcanı hazırlıyoruz.
Patlıcanın sap kısımlarını kesip 4’e bölüp parmak parmak kesiyoruz. Ardından parmak parmak kestiğimiz patlıcanı kaynayan suya atıp 5 – 6 dakika yumuşayana kadar haşlıyoruz. Fazla pişirip erimesine izin vermeyin.

Haşlanan patlıcanı süzülmesi için bir süzgece alıyoruz. Patlıcan süzülürken panelemek için malzemelerimizi hazırlıyoruz.

Bir kaba 2 yumurtayı kırıp içine; rendelediğimiz 1 iri diş sarımsağı, yarım çay kaşığı karabiberi ve 1,5 tatlı kaşığı tuzu ekleyip iyice çırpıyoruz.

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Nasıl Yapılır?

Patlıcanın fazla suyunu alması için havlu kağıt üzerine alıyoruz.

Patlıcanı panelemek için 1,5 su bardağı mısır unu geniş bir kaba alıyoruz.

Haşladığımız patlıcanları önce hazırladığımız yumurtaya buluyoruz. Ardından mısır ununa arkalı önlü buluyoruz ve geniş bir tabağa diziyoruz.

Sonrasında mısır ununa buladığımız patlıcanları kızgın yağda kızartıyoruz. Kızaran mısır unlu patlıcan kızartmasını fazla yağını alması için havlu kağıt serdiğimiz bir tabağa topluyoruz.

Mısır unlu patlıcan kızartmasını sıcak olarak servis tabağına alıp sarımsaklı yoğurt ile servis ediyoruz. İsterseniz yoğurtlu dip sos da hazırlayabilirsiniz.

Yoğurtlu dip sos tarifi için tıklayın…

Tarifimi deneyip beğenirsiniz inşallah. Yorumlarınızı beklerim.

Mısır Unlu Patlıcan Kızartması

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2020 – Güncelleme tarihi: 8 Mayıs Temmuz 2023

“Mısır Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi” üzerine 7 yorum

Yorum yapın