Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Malum domates salçasını genellikle her yemekte kullanırız. Domates salçası çoğunlukla hazır alınır. İmkanınız varsa domates salçasını evde yapabilirsiniz. Peki domates salçası evde nasıl yapılır?

Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates salçası yapımı biraz meşakkatli bir iştir. Fakat ev yapımı salçanın yerini asla hazır salçalar tutamaz. Biz domates salçasını yemek yapımları haricinde kahvaltıda da tüketiyoruz.

Her ne kadar salçamızı evde yapsak da mutlaka hazır salçada almak zorundayız. Çünkü o kadar çok salça yapamayız. Bu sebep ile biz de kahvaltılık salçamızı evde yaptık.

Domates salçası kaynatılarak da yapılır. Ama biz kaynatarak değil güneşte yapıyoruz. Gelin şimdi kaynatmadan güneşte domates salçası nasıl yapılır?

Ev Yapımı Domates Salçası İçin Malzemeler:

15 Kilo Domates – 10 Kilosu Tarla Domatesi 5 Kilosu Bursa Domatesi
2,5 Su Bardağı Kaya Tuzu
5 Kiloluk 5 Plastik Pet Kavanoz

Kaynatmadan Güneşte Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Evde kaynatmadan güneşte domates salçası tarifinde hem tarla domatesi hem de Bursa domatesi kullandık.

15 kilo domatesi resimlerdeki gibi doğruyoruz.

salçalık domates

Doğradığımız domatesi 5 kiloluk 5 plastik pet kavanoza bölüştürüyoruz. Her kavanoza yarım bardak tuz serpiyoruz ve kavanozun kapağını kapatıp güneşe koyuyoruz.

Kaynatmadan Güneşte Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domatesler yumuşayıp iyice diriliğini kaybedene kadar güneşte bekletiyoruz. Elinize aldığınız zaman iyice dağılacak kıvamda olmalı. Eğer hava sıcaksa 2- 3 günde olur. Bizimkiler 2 günde oldu.

Domates Salçası Kaynatmadan Güneşte Nasıl Yapılır?

Domatesi bir eleğe alıp elimizle sıkarak domatesin özünü çıkarıyoruz. Ve sıkı bir keseye döküyoruz. Keseye dökünce altına çıkan suyu tekrar keseye döküp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Keseyi suyu süzülmesi için geniş bir elek üzerine üzerine koyup suyunun süzülmesini sağlıyoruz.

İyice suyu süzülüp artık su akmaz duruma gelince keseden boşaltıyoruz ve keseye yapışan salçayı ziyan olmasın diye bıçak veya kaşık ile sıyırıyoruz.

Bir kaba alıp içinde kalan suyunu çeksin diye üzerine tülbent kapatıp tekrar güneşe koyuyoruz. Hava sıcaklığına bağlı olarak 1 gün daha güneşte durduktan sonra saklama kabına alıp eğer uzun süre duracaksa biraz daha tuz ekleyip saklıyoruz.

Evde Domates salçası nasıl yapılır?

Bizim kahvaltıda yediğimizi söylemiştim. Ev yapımı domates salçasını bir tabağa alıp üzerine zeytinyağı gezdiriyoruz ve kahvaltıda yine evde yaptığımız fırın ekmeği ile tüketiyoruz.

Evde kaynatmadan güneşte domates salçası tarifi

Afiyet Olsun.

Videolu anlatımı ile ev yapımı fırın ekmeği tarifi için TIKLAYIN…

Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi

Yayınlanma tarihi: 19 Eyl 2020 – Güncelleme tarihi: 17 Temmuz 2021“Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?” üzerine 9 yorum

 1. Avatar for Ebubekir

  İnanın bu tarif salça elde etmede çok yardımcı. Ayrıca teze olduğu için çok lezzetli. Kahvaltıda bol bol yiyoruz. Teşekkürler…

  Cevapla
  • Avatar for Fatma Betül Öz

   @Ebubekir

   Rica ederim Ebubekir. Doğal salça gibisi var mı 👍

   Cevapla
 2. Avatar for Şevval

  Salça yapmak zor zannediyordum çok güzel olmuş domates alıp yapacağım ellerine sağlık

  Cevapla
 3. Avatar for OKTAY

  Bu nefis lezzeti mutlaka deneyin.

  Cevapla
 4. Avatar for Eda

  Harika olmuş ilk defa yaptım tadına bayıldık dışarıdaki salçalardan farklı

  Cevapla
  • Avatar for Fatma Betül Öz

   @Eda

   Afiyet şifa olsun Edacım. Ev yapımı her şeyin tadı ayrı bir güzeldir. Ellerine sağlık senin de 🥰

   Cevapla
 5. Avatar for Merve

  Ev yapimi salcayla yemeklerin tadı bile farklı markettekiler sekerli salça gibi ayni hic begenmiyorum her sene kendim yaparım çok şükür

  Cevapla
  • Avatar for Betül Öz

   @Merve

   Ellerine sağlık Merve. Çok haklısın ev yapımı salçanın, reçelin, ekmeğin lezzeti ayrı bir güzel. Hazır salça kullanırken mutlaka brixi yüksek olanlar tercih edilmeli.

   Cevapla

Yorum yapın