Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Malum domates salçasını genellikle her yemekte kullanırız. Domates salçası çoğunlukla hazır alınır. İmkanınız varsa domates salçasını evde yapabilirsiniz. Peki domates salçası evde nasıl yapılır?

Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates salçası yapımı biraz meşakkatli bir iştir. Fakat ev yapımı salçanın yerini asla hazır salçalar tutamaz. Biz domates salçasını yemek yapımları haricinde kahvaltıda da tüketiyoruz.

Her ne kadar salçamızı evde yapsak da mutlaka hazır salçada almak zorundayız. Çünkü o kadar çok salça yapamayız. Bu sebep ile biz de kahvaltılık salçamızı evde yaptık.

Domates salçası kaynatılarak da yapılır. Ama biz kaynatarak değil güneşte yapıyoruz. Gelin şimdi kaynatmadan güneşte domates salçası nasıl yapılır?

Ev Yapımı Domates Salçası İçin Malzemeler:

15 Kilo Domates – 10 Kilosu Tarla Domatesi 5 Kilosu Bursa Domatesi
2,5 Su Bardağı Kaya Tuzu
5  Kiloluk 5 Plastik Pet Kavanoz

Kaynatmadan Güneşte Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Evde kaynatmadan güneşte domates salçası tarifinde hem tarla domatesi hem de Bursa domatesi kullandık.

15 kilo domatesi resimlerdeki gibi doğruyoruz.

salçalık domates

Doğradığımız domatesi 5 kiloluk 5 plastik pet kavanoza bölüştürüyoruz. Her kavanoza yarım bardak tuz serpiyoruz ve kavanozun kapağını kapatıp güneşe koyuyoruz.

Kaynatmadan Güneşte Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domatesler yumuşayıp iyice diriliğini kaybedene kadar güneşte bekletiyoruz. Elinize aldığınız zaman iyice dağılacak kıvamda olmalı. Eğer hava sıcaksa 2- 3 günde olur. Bizimkiler 2 günde oldu.

Domates Salçası Kaynatmadan Güneşte Nasıl Yapılır?

Domatesi bir eleğe alıp elimizle sıkarak domatesin özünü çıkarıyoruz. Ve sıkı bir keseye döküyoruz.  Keseye dökünce altına çıkan suyu tekrar keseye döküp ağzını sıkıca bağlıyoruz. Keseyi suyu süzülmesi için geniş bir elek üzerine  üzerine koyup suyunun süzülmesini sağlıyoruz.

İyice suyu süzülüp artık su akmaz duruma gelince keseden boşaltalım keseye yapışan salçayı bıçak veya kaşık ile sıyıralım.

Bir kaba alıp içinde kalan suyunu çeksin diye üzerine tülbent kapatıp tekrar güneşe koyalım . Hava sıcaklığına bağlı olarak 1 gün daha güneşte durduktan sonra saklama kabına alıp eğer uzun süre duracaksa biraz daha tuz ekleyip saklayalım.

Evde Domates salçası nasıl yapılır?

Bizim kahvaltıda yediğimizi söylemiştim. Ev yapımı domates salçasını bir tabağa alıp üzerine zeytinyağı gezdiriyoruz ve kahvaltıda yine evde yaptığımız fırın ekmeği ile tüketiyoruz.

Evde kaynatmadan güneşte domates salçası tarifi

Videolu anlatımı ile ev yapımı fırın ekmeği tarifi için TIKLAYIN…

Zeytinyağlı Kekikli Kahvaltılık Salça Tarifi“Kaynatmadan Ev Yapımı Domates Salçası Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum

 1. İnanın bu tarif salça elde etmede çok yardımcı. Ayrıca teze olduğu için çok lezzetli. Kahvaltıda bol bol yiyoruz. Teşekkürler…

  Cevapla
  • @Ebubekir

   Rica ederim Ebubekir. Doğal salça gibisi var mı 👍

   Cevapla
 2. Salça yapmak zor zannediyordum çok güzel olmuş domates alıp yapacağım ellerine sağlık

  Cevapla

Yorum yapın