Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartması Tarifi

Kırmızı biber ile farklı bir lezzet arayanlar için nefis bir tarif. Peki peynir dolgulu kırmızı biber kızartması nasıl yapılır? 

Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartması Tarifi

Kırmızı biber ile değişik lezzetler hazırlayabilirsiniz. Kırmızı biberli etli dolma yapabilirsiniz. Ya da közlenmiş biber ve közlenmiş patlıcan ile değişik bir lezzet hazırlayabilirsiniz.

Bu tarifimizde közlenmiş kırmızı biberin içini hazırladığımız peynir ile doldurup yağda kızartıyoruz. Hepsi bu kadar. Gelelim şimdi peynir dolgulu kırmızı biber kızartması tarifine…

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Kolay gelsin…

Peynir dolgulu kırmızı biber kızartmasının videosunu tarifin sonunda izleyebilirsiniz. 

Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartması İçin Malzemeler:

20-24 Adet Kırmızı Biber (Kapya biber)
500 gram Beyaz Peynir
100 gram Kaşar Peyniri
1 Yumurta

Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biberi Kızarmak İçin:

Un
Yaklaşık 1 Su Bardağı Sıvıyağ
2 Adet Çırpılmış Yumurta

Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartmasının Yapımı:

Taze Kırmızı biber - Kapya biber

İlk önce kırmızı biberleri yıkayıp ve içindeki çekirdekleri çıkartıyoruz ve közlüyoruz. Ben fırında közlemeyi sevmediğim için ocakta çift taraflı balık tavasında közlüyorum.

Közlenmiş biber

Közlenen biberlerin kabuklarının kolay çıkması için sıcağı ile bir poşet içine alıyoruz. Biber soğuduktan sonra veya ılıkken kabuklarını alıyoruz. Ardından közlenen biberleri geniş bir kaba alıp biraz tuz serpiyoruz.

Biber közlendikten sonra peynirli iç harcı hazırlıyoruz.

Peynirli iç harcı için, 500 gr beyaz peyniri derin bir tasa alıp çatal ile eziyoruz veya rendeliyoruz. Ardından 100 gram kaşar peynirini de rendeleyip beyaz peynire ekliyoruz. Sonra 1 yumurtayı ilave edip iyice karıştırıyoruz.

Közleyip, kabuklarını ayıkladığımız ve tuzladığımız biberlerin içini hazırladığımız peynirli iç harç ile sıkıca dolduruyoruz. Sadece üzerinden çok az boşluk bırakıyoruz.

Unu bir tepsiye veya geniş bir tabağa alıyoruz. Peynirle içlerini doldurduğunuz biberleri her yerini una buluyoruz ve geniş bir kaba sıralıyoruz.

Peynir dolgulu kırmızı biber kızartması nasıl yapılır? 

Şimdi geldi sıra içini peynirle doldurulmuş közlenmiş biberleri kızartmaya. Biberleri bol yağ içinde kızartmamaya özen gösterin.

Derin bir tavaya yaklaşık 1 su bardağı kadar sıvı yağı alıyoruz ve yağ kızdıktan sonra peynir ile doldurup unladığımız kırmızı biberleri çırpıp hazırladığımız yumurtaya batırıp tavaya bir spatula yardımı ile koyuyoruz ve bir yüzünü kızartıyoruz. Biberin bir yüzü kızardıktan sonra diğer yüzünü çevirip kızartıyoruz. Kızaran biberleri havlu kağıt serdiğimiz bir tepsiye alıyoruz.

Peynir dolgulu kırmızı biber

Kızarttığımız peynir dolgulu közlenmiş kırmızı biberleri iyice soğuduktan sonra servis ediyoruz. Servisten önce en az 2 – 3 saat bekletiyoruz. Peynir dolgulu közlenmiş kırmızı biber kızartmasını servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartması

Afiyet Olsun. 

Yayınlanma tarihi: 8 Eylül 2020 – Güncelleme tarihi: 23 Temmuz 2023

“Peynir Dolgulu Közlenmiş Kırmızı Biber Kızartması Tarifi” üzerine 6 yorum

Yorum yapın