Arnavut Ciğeri Tarifi – Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Arnavut Ciğeri, ciğerin küçük parçalar halinde kesilip una bulandıktan sonra kızartılması ile yapılan harika bir lezzettir. Peki lokum gibi yumuşacık Arnavut Ciğeri nasıl yapılır?

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Benim en sevdiğim lezzetler arasında yer alan Arnavut ciğerini herkes farklı yapar. Benim vereceğim tarif annemden öğrendim gibidir.

Peki Arnavut Ciğeri nasıl servis edilir? Arnavut Ciğerinin yanında neler yenir? 

Arnavut ciğerinin olmazsa olmazı sumaklı soğandır. İsterseniz kuru soğan ile isterseniz taze soğan hazırlayabilirsiniz. Arzuya göre sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Şimdi gelelim lokum gibi yumuşacık Arnavut Ciğeri Tarifine…

Arnavut Ciğeri İçin Malzemeler:

600 gr Kuzu veya Koyun Ciğeri
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
Yarım Tatlı Kaşığı Acı Toz Kırmızı biber
1 Tatlı Kaşığı Pul biber
Ciğeri bulamak için Un
Kızartmak için Sıvıyağ

Arnavut Ciğeri Nasıl Servis Edilir

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

İlk önce ciğeri hazırlıyoruz. 600 gr kuzu veya koyun ciğerinin üstündeki zarını ayıklayıp kalın damarları kesiyoruz ve küp küp doğruyoruz. Ardından doğradığımız ciğeri bir süzgece alıyoruz ve fazla kanının gitmesi için sudan geçirip suyunun süzülmesini için süzgeçte bekletiyoruz.

Doğranmış ciğer

Unu bir kaba alıyoruz. Ciğerin suyu süzülen ciğeri una buluyoruz. Ve bir süzgece alıp fazla unu çırpıyoruz.

Bir tavaya 2 yemek kaşığı sıvıyağı koyup kızdırıyoruz ve unlanmış ciğeri 2-3 seferde olmak üzere tavaya atarak 1-2 dakika kızartıyoruz.

Ciğeri  tavaya her atışta 2 yemek kaşığı yağ koyup ciğer bitene kadar bu şekilde kızartıyoruz. Kızarttığımız ciğerleri bir tabağa topluyoruz. Bir bıçak ile içinin pişip pişmediğini mutlaka kontrol edin.

Tavaya tekrar 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip tabağa topladığımız ciğerin hepsini tekrar tavaya alıyoruz.

Ardından 1,5 tatlı kaşığı tuz ve yarım tatlı kaşığı acı toz kırmızı biber atıp ciğerin hepsini tekrar kavuruyoruz. Ocağı kapatıp 1 tatlı kaşığı pul biber ekleyip karıştırıyoruz. Ciğeri servis tabaklarına alıyoruz ve tavada kalan yağı ciğerin üzerine gezdiriyoruz.

Arnavut ciğeri hazır. Servis tabağına aldığımız ciğerin yanına sumaklı soğan, kıvırcık salata, domates, kurutulmuş biber kızartması veya patates kızartması ile servis ediyoruz.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 3 Eylül 2020 – Güncelleme tarihi: 13 Ekim 2022

“Arnavut Ciğeri Tarifi – Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Üfff… Ne nefis bir görüntü bu bee… Bayılırım buna ben . Ayılmam için yemem lazım.. Şakası bir tarafa gerçekten güzel tanımlamışınız . Lokanta lezzetini eve taşımak ..Mükemmel..

    Cevapla

Yorum yapın