Şifa Kaynağı Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

602 Görüntülenme

Şifa Kaynağı Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

Mevsimin en bereketli ve en sevilen meyvesi üzümdür. Beyaz, yeşil, siyah, mor renklerde vitamin ve mineral deposu olan üzüm aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Bizde siyah üzüm (Kara üzüm) ile pekmez kıvamında lezzetli bir reçel yaptık.

Siyah Üzüm - Kara Üzüm

Kırmızı üzümler A, C, B6 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, folat ve magnezyum gibi bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Ayrıca koyu renk üzümler kötü kolesterolü düşürür. Kansızlığa çok faydalıdır.

Çocuklar içinde çok faydalı olan siyah üzüm reçelini kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi sulandırıp şerbet yaparak soğuk soğuk pilavın ve böreğin yanında da içebilirsiniz.
Daha önce tarifini vermiş olduğum çekirdeksiz üzüm reçelinin tarifine yazının sonundaki linkten ulaşabilirsiniz...Gelelim şimdi senenin son üzümlerinden yaptığımız siyah üzüm reçeli tarifine.

Siyah Üzüm Reçeli İçin Malzemeler:

2 Kilo Siyah Üzüm – Kara Üzüm
2,5 Su Bardağı Toz Şeker
1/2 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu

Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

Siyah üzüm reçeli - Kara Üzüm Reçeli

Siyah üzüm reçeli yapımına ilk önce 2 kilo üzümü yıkayıp saplarından ayırarak başlıyoruz.

Yıkadığımız üzümü, reçeli kaynatacağımız tencereye birazını döküyoruz. Üzerine 2,5 su bardağı şekerin birazını serpiyoruz.
Biraz üzüm biraz şeker şeklinde üzüm bitene kadar bu işlemi uyguluyoruz. En üste mutlaka şeker ayırın.
En üstüne de şekeri ekledikten son yarım su bardağı suyu ilave edip ocağa alıp kaynatmaya başlıyoruz. Üzümler diriliğini kaybedip dağılmaya başlayınca el blendırı ile iyice karıştırıyoruz. Çekirdekleri parçalanmıyor. İyice ezilen üzümü tekrar ocağa alıp 1 -2 taşım kaynatıp özleşmesini sağlıyoruz.

Başka bir tencere alıp içine sıkı bir süzgeç koyup kaynattığımız üzümü yavaş yavaş döküyoruz ve bir kaşığın sırtı ile eziyoruz. Üzümün çekirdekleri süzgeçte kalacak özü alttaki tencereye çıkacak.

İyice ezdikten sonra çekirdek ve posaları atıp reçeli tekrar ocağa alıp kıvam alana kadar kaynatıyoruz. Kıvam almasına 5 -6 dakika kala 1 yemek kaşığı limon suyunu ekliyoruz.

Kıvam alan siyah üzüm reçelini ocaktan alıp ılımasını bekliyoruz. Ilıyan reçeli cam kavanoza doldurup üzerini hava alması için temiz bir tülbent ile kapatıyoruz. Tamamen soğuduktan sonra kavanozun kapağını kapatıyoruz. 2 kilo üzümden 1 litrelik bir kavanoz çıkıyor. Kahvaltılarda şifa kaynağı nefis üzüm reçelini afiyetle yiyelim.

Siyah üzüm reçeli tarifi

Afiyet Olsun.

Çekirdeksiz üzüm reçeli ve diğer reçel tariflerimiz…

Çekirdeksiz Taze Üzüm Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi – Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?“Şifa Kaynağı Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Of harika olmuş üzüm reçelini hiç yapmadım inşallah yapacağım

    Cevapla
    • Mutlaka yap Yasemin. Hem çok lezzetli hem de şifalı. 👍

      Cevapla

Yorum yapın