Tam Kıvamında Lezzeti Şahane Kremalı Muhallebi Tarifi

Yaz günlerinde şerbetli tatlılar zor yeniyor. Ayrıca şekeri az tüketmesi gerekenler içinde çok hafif bir tatlı tarifi. Peki kremalı muhallebi nasıl yapılır?

Tam Kıvamında Kremalı Muhallebi Tarifi

Süt, sağlık için çok yararlı bir gıdadır. Süt ile çeşitli sütlü tatlılar yapılır. Bugünde sizlere lezzetli bir tatlı tarif vereceğim.

Bu yapacağımız sütlü tatlımızı unsuz ve nişastasız bir muhallebi yapacağız. Muhallebinin yapımında pirinç unu kullanacağız. Kremalı muhallebiyi sıvı krema ile yapmayacağım. Toz krem şanti kullanacağım. Toz krem şanti ile yapılınca daha hafif oluyor. Üstelik bu muhallebiyi çocuklarınızda çok seveceklerdir.
Kremalı muhallebinin yapımında kullanacağımız hindistan cevizi, daha lezzetli olmasını sağlıyor. Gelelim şimdi tam kıvamında kremalı muhallebi tarifine…

Kremalı Muhallebi İçin Malzemeler:

1 Litre Süt
5 Yemek Kaşığı Pirinç Unu
6 Yemek Kaşığı Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı Hindistan Cevizi
1 Paket Vanilya
50 gr Krem Şanti

Tam Kıvamında Kremalı Muhallebi Nasıl Pişirilir?

İlk önce bir tencerenin içine 1 litre sütü alıyorum. Ardından sütün içine; 5 yemek kaşığı pirinç unu, 6 yemek kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı hindistan cevizi ekliyorum. Sonra pirinç unu iyice dağılana kadar tel çırpıcı ile karıştırıyorum.
Pirinç unu iyice karıştıktan sonra ocağa alıp orta ısıda muhallebi kıvamı alana kadar pişiriyorum. Kıvamını alan muhallebiyi soğuması için bir kenara alıyorum.

Muhallebi iyice soğuduktan sonra 50 gr krem şanti ekleyip mikser ile iyice çırpıyorum. Ardından kremalı muhallebimizi servis kaplarına döküyorum.

Servis kaselerine aldığım muhallebiyi buzdolabında en az 5 -6 saat dinlendiriyorum.

Muhallebi 5 -6 saat dinlendikten sonra üzerini ceviz ile süsleyip servis ediyorum. İsterseniz tarçın, fındık veya çikolata ile de süsleyebilirsiniz.

Lezzeti Şahane Kremalı Muhallebi

Sıcak yaz günlerinde isterseniz derin dondurucuda 5 – 10 dakika bekletip servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 9 Ağustos 2020 – Güncelleme tarihi: 19 Ağustos 2022

“Tam Kıvamında Lezzeti Şahane Kremalı Muhallebi Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. Gerçekten çok hafif bir tatlıya benziyor.. Hanıma rica edeceğiz artık . Olmaz sa yedek kuvvet bizim prensese..

    Cevapla

Yorum yapın