Soslu Paça Yemeği Nasıl Yapılır?

Paça, özellikle eklem rahatsızlıkları olanlara ve kemik kırıklarında büyüklerimizin tavsiye ettiği bir şifa kaynağıdır. Peki paça nasıl pişirilir?

Soslu Paça Yemeği Nasıl Yapılır?

Kuzu veya koyun paçası çocukların kemik gelişiminde çok faydalı ve besleyici bir sakatattır. Özellikle yaşlılarda kemik yıkımına karşı müthiş bir ilaçtır.

Çok değişik şekillerde yapılan paçayı, annemden öğrendiğim şekli ile tarifini vermek istedim. Gelelim şimdi paça yemeği tarifine…

Paça Yemeği İçin Malzemeler:

3 Kuzu Paça
1 Diş Sarımsak
1 Küçük Kuru Soğan
Yarım Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Acı Biber Salçası
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
Yarım Çay Kaşığı Pul Biber
Çeyrek Çay Kaşığı Kimyon
1 Orta Boy Domates (varsa)
Tuz
1300 ml Su

Paça Yemeği Nasıl Yapılır?

Biz paça yemeği yapımında kuzu paçası kullandık.

Soslu Paça Yemeği

İlk önce 3 adet kuzu paçasını ateş üzerinde ütüp yıkıyoruz. Ayaklardaki uç kısımları kırıyoruz ve sonra ortadan ikiye kırıyoruz. Evet şimdi soslu paça yemeğini pişirmeye geçiyoruz.

Soslu Paça Yemeği Nasıl Pişirilir?

Paçaları düdüklü tencereye alıyoruz. Ardından 1 küçük boy kuru soğanı yemeklik doğruyoruz. 1 diş sarımsağı rendeliyoruz. 1 orta boy domatesi küçük küp doğruyoruz.

Düdüklü tencereye aldığımız kuzu paçalarının üzerine yarım tatlı kaşığı domates salçasını, 1 çay kaşığı acı biber salçasını, yemeklik doğradığımız kuru soğanı, rendelediğimiz sarımsağı, küçük küp doğradığımız domatesi, tuzu, yarım çay kaşığı karabiberi, yarım çay kaşığı pul biberi ve çeyrek çay kaşığı kimyonu ilave ediyoruz.

Ardından 1300 ml suyu da ekleyip düdüklüde yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Yumuşayıp pişen kuzu paçalarını servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

Arnavut ciğeri nasıl yapılır?

Yayınlanma tarihi: 7 Ağustos 2020 – Güncelleme tarihi: 10 Şubat 2023

“Soslu Paça Yemeği Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Ya bunu çok severim de sağ olsun bizim hanım bu işe fazla yanaşmıyor. Ama yeni bir tarif var çok hafif oluyormuş diyerek şansımı deneyeceğim. İçim gitti resimlere de ha….

    Yanıtla

Yorum yapın