Tavuklu Patlıcan Musakka Tarifi

Patlıcan yemeklerinin en çok sevileni ve bilineni patlıcan musakkadır. Patlıcan musakka genellikle kırmızı et ile yapılır. Peki tavuk eti ile neden olmasın. İşte lezzetli ve hafif tavuklu patlıcan musakka tarifi….

Tavuklu Patlıcan Musakka Tarifi

Patlıcan yemeklerini çok seviyorum. Patlıcan ile çok değişik yemekler yapabilirsiniz. Bunlardan biri de patlıcan musakka…

Patlıcan musakka yapımında genellikle patlıcan kızartılıyor ama bu tarifimizde patlıcanı kızartmıyoruz. Bu sebep ile yemeğimiz daha hafif oluyor. Bir de musakka her ne kadar kırmızı et ile güzel olsa da beyaz et ile de çok güzel oluyor. Gelelim şimdi tavuklu patlıcan musakka yapımına

Tavuklu Patlıcan Musakka İçin Malzemeler:

Yarım Kilo Patlıcan
150 – 200 gr Tavuk Göğsü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Orta Boy Kuru Soğan
2 Köy Biberi
2 Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Diş Sarımsak

Tavuklu Patlıcan Musakka Nasıl Yapılır?

İlk önce derin bir kaba biraz su doldurup 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz. Patlıcanları yıkayıp alacalı soyuyoruz. Patlıcanın büyüklüğüne göre boyuna 2’ye veya 4’e bölüp iri iri küp doğruyoruz. Patlıcanın kararmaması ve acısının çıkması için doğradığımız patlıcanı hemen hazırladığımız tuzlu suya atıyoruz.

Patlıcanı hazırladıktan sonra 150 – 200 gr tavuk göğsünü küp küp doğrayıp yıkıyoruz. Süzülmesi için bir süzgece alıyoruz.

Ardından 1 orta boy kuru soğanı, 2 köy biberini ve 2 domatesi yemeklik doğruyoruz. 1 diş sarımsağı da rendeliyoruz.

Tavuklu Patlıcan Musakka Nasıl Pişirilir?

Bir tencereye 4 yemek kaşığı zeytinyağını alıp içine küp küp doğranmış tavuk göğsünü, yemeklik doğranmış kuru soğanı, rendelenmiş sarımsağı ve yemeklik doğradığımız köy biberini ekleyip tavuk suyunu salana kadar kavuruyoruz.
Kavrulan soğanlı karışıma 1 tatlı kaşığı domates salçasını da ekleyip 1- 2 çevirdikten sonra yemeklik doğranmış domatesi ekliyoruz ve domates hafif diriliğini kaybedene kadar soteliyoruz.

Domates hafif diriliğini kaybetmesine yakın tencerenin yarısına kadar su ilave ediyoruz. Ardından tencerenin kapağını kapatıp suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı tuzu ekliyoruz.

Sonrasında suya ıslattığımız patlıcanı sudan çıkarıp tencerede kaynayan suyun içine ilave ediyoruz. Kapağını kapatıp 1 taşım kaynadıktan sonra kısık ateşte patlıcan yumuşayana kadar pişiriyoruz.
Pişen yemeğimizi sıcak olarak servis tabağına alıp servis ediyoruz.

Tavuklu Patlıcan Musakka

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 4 Ağustos 2020 – Güncelleme tarihi: 23 Eylül 2023

“Tavuklu Patlıcan Musakka Tarifi” üzerine 8 yorum

Yorum yapın