Tavada Kekikli Hindi Biftek Tarifi

Hindi eti, tavuk etinden biraz daha lezzetlidir. Hele ki bir de mis gibi kokulu kekik ile birlikte daha bir lezzetli oluyor. Gelelim şimdi kekikli hindi biftek tarifine…
Tavada Kekikli Hindi Biftek Tarifi

Hindi eti ile çeşitli yemekler yapabilirsiniz. Bizde bugün hindi göğsü ile lezzetli bir tavada hindi biftek yaptık. Peki tavada hindi biftek nasıl yapılır?

Kekikli hindi biftek yapımında biz hindi eti kullandık. Ama isterseniz tavuk eti de kullanabilirsiniz. Eğer hindi biftekler kalınsa mutlaka dövecek ile inceltmelisiniz.

Kekikli hindi biftek için marine sosu hazırlayacağız. Bu sosun içinde beklettikten sonra kızartacağız. Biz tavada kızarttık. İsterseniz mangal veya elektrikli ızgarada da kızartabilirsiniz.

Tavada Kekikli Hindi Biftek İçin Malzemeler:

4 Parça İnce Dövülmüş Hindi Göğsü (350 gr)
Yarım Kahve Fincanı Zeytinyağı
1 Diş Rendelenmiş Sarımsak
2 Tepeleme Tatlı Kaşığı Toz Kekik
1 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
1 Fiske Karabiber
1 Silme Çay Kaşığı Acı Toz Kırmızı Biber
2 Tatlı Kaşığı Yoğurt Suyu

Üzeri İçin: Kekik

Tavada Kekikli Hindi Biftek Nasıl Yapılır?

İlk önce 4 parça ince dövülmüş hindi göğsünü yıkayıp süzgece alıp bir kenarda süzülmeye bırakıyoruz. Hindi eti süzülürken bizde marine sosunu hazırlayalım.

Kekikli Hindi Biftek Tarifi

Bir kabın için yarım kahve fincanı zeytinyağını alıp içine, 1 diş rendelenmiş sarımsak, 2 tepeleme tatlı kaşığı toz kekik, 1 silme tatlı kaşığı tuz, 1 fiske karabiber, 1 silme çay kaşığı acı toz kırmızı biber, 2 tatlı kaşığı yoğurt suyunu karıştırıyoruz.

Ardından hazırladığımız sosun içine hindi bifteklerin 2 yüzünü buluyoruz. Sonra biftekleri üst üste koyup üzerine kapak veya streç film geçirip buzdolabında 2 -3 sat bekletiyoruz.

Tavada Kekikli Hindi Biftek Nasıl Yapılır

Yapışmaz bir tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı döküp hindi bifteklerin bir yüzünü kızartıyoruz. Kızaran yüzünü çevirip diğer yüzünü de kızartıyoruz. Kızaran yüzüne kekik serpiyoruz. Servis tabağına alıp sıcak olarak mısırlı pilav ile servis ediyoruz.

Tavada Kekikli Hindi Biftek

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2020 – Güncelleme tarihi: 5 Şubat 2023

“Tavada Kekikli Hindi Biftek Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. İnanın bu hindi bifteği yiyen dana bifteği aramaz aradaki farkı bile bulamaz. Kesesine de fazla dokunmaz. ancak tarife uymak şartıyla.

    Cevapla

Yorum yapın