Yumurtalı Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

Kabak ile ne yapsam diye düşünüyorsanız bir de yumurtalı yemeğini denemenizi tavsiye ederim. Peki yumurtalı kabak yemeği nasıl yapılır?

Yumurtalı Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?

Antiseptik, antifungal ve antimikrobiyal etkiler sahip vitamin ve mineral deposu kabak ile çok çeşitli yemekler, salatalar, makarnalar yapabilirsiniz.

Kabağın vitamin ve mineralleri ile yumurta besin değeri birleşince ortaya çok sağlıklı ve besleyici bir yemek çıkıyor.

Yumurtalı kabak yemeği yapımında biz yeşil kabak kullandık. Ama sakız kabağı ile de yapabilirsiniz… Gelelim şimdi yumurtalı kabak yemeği tarifine

Yumurtalı Kabak Yemeği İçin Malzemeler:

750 gr Küçük Yeşil Kabak veya Sakız Kabağı
2 Orta Boy Kuru Soğan
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Orta Boy Domates
3 Orta Boy Köy Biberi
1/2 Yemek Kaşığı Domates Salçası
3 Yumurta
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Kabak Yumurtalı Yemeği Nasıl Yapılır?

İlk önce kullanacağımız malzemelerimizi doğrayıp hazırlıyoruz.
Kabakları 1 cm kalınlığında yuvarlak doğruyoruz.

Kabak Yemeği Nasıl Pişirilir?

Bizim kabaklar küçük olduğu için biz yuvarlak doğradık. Eğer kabaklar büyük olursa boyuna ortadan ikiye keserek doğrayabilirsiniz. Doğradığımız kabakların üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpip iyice harmanlıyoruz.

Ardından 2 orta boy kuru soğanı, 2 orta boy domatesi ve 3 orta boy köy biberini yemeklik doğruyoruz.

Bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını alıp eritiyoruz ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını ilave ediyoruz. Yemeklik doğranmış soğanı ve yemeklik doğranmış köy biberini de ekleyip kavurmaya başlıyoruz.

Biber ve soğan kavrulurken yarım yemek kaşığı domates salçasını ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Yemeklik doğradığımız domatesin 1/3’te birini ilave edip karıştırıyoruz.

Yumurtalı kabak yemeği yapımı

Yumurtayı kırmadan tencereyi ocağın en küçük bölümüne alıp altını iyice kısıyoruz. Kırdığımız 3 yumurtayı tencereye alıyoruz. Yumurtalar kısık ateşte biraz pişmeye bırakıyoruz ve tencerenin tabanına kaşık yardımı ile yayıyoruz. Yumurta pişmeye başlayınca kalan domatesin yarısını ilave ediyoruz. Domates biraz sulanınca yumurtanın yapışan yerlerini kaşık ile yerinden oynatıyoruz.

Sonrasında tuzladığımız kabağı ilave edip üzerine kalan domatesi ilave ediyoruz. Kısık ateşte kabak sulanana kadar bekliyoruz.

Kabak suyu salınca yaklaşık 1 çay bardağı su ilave ediyoruz. Tencerenin yarısına gelecek kadar olsun eğer kabak suyunu az verirse biraz daha su ekleyebilirsiniz. Suyu ekledikten sonra ocağın ayarını yükseltip kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra ocağı kısıp kabak yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişen yumurtalı kabak yemeğini servis tabağına alıyoruz.

Yumurtalı kabak yemeği tarifi

Not: Yumurta tencerenin tabanında kaldığı için yapışma yapabilir. Ara sıra kontrol ederek yumurta yanmamasına özen göstermelisiniz.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2020 – Güncelleme tarihi: 15 Haziran 2022

“Yumurtalı Kabak Yemeği Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Kabak da neymiş ben kabak sevmem diyenler varsa bu yemeği muhakkak tatsınlar ki o kabağın nefis lezzetini ve şifasını alsınlar. Afiyetler şifalar olsun…..

    Yanıtla

Yorum yapın