Pırasalı Acı Ot Kavurması – Pırasalı Sarmaşık Otu Kavurması

Acı Ot diğer adı ile Sarmaşık Otu Ege yöresinde çok sevilen bir ot yemeğidir. Değişik bir tadı olan bu ot biraz acıdır. Bir çok hastalığa şifa olan acı ot pırasa ile kavrulduğu zaman daha lezzetli oluyor. Peki pırasalı acı ot kavurması nasıl yapılır?

 Pırasalı Sarmaşık Otu Kavurması

Biz tarifimizde yumurta kullandık isterseniz yumurtasız da yapabilirsiniz. Acı ot pazarlarda demet olarak satılır. Pırasalı acı ot kavurması tarifimiz.

Pırasalı Sarmaşık Otu Kavurması Nasıl Yapılır?

Acı ot diğer otlardan farklıdır. Sarmaşık otuna hiç metal dokunmamalıdır. Metal, otun daha çok acımasına neden olur. Diyeceksiniz nasıl doğranacak?

Acı otu doğramıyoruz. Elimizle kırıyoruz. Otun sert ucundan başlayarak çıt sesi gelince 2-3 cm uzunluğunda kırılmalıdır. Gelelim Ege’nin meşhur pırasalı acı ot kavurmasının yapımına.

Pırasalı Acı Ot Kavurması İçin Malzemeler:

1 Demet Acı ot (Sarmaşık otu )
5 – 6  Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Büyük Boy Kuru soğan
5 İnce Dal Pırasa
3 Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Pırasalı Acı Ot Kavurması Yapımı:

İlk önce derin bir kaba su doldurup içine biraz sirke ekliyoruz. Ardından acı otu sirkeli tuzlu suyun içine ıslatıyoruz. Yıkarken çok hırpalanmamalıdır. Suyu değiştirerek  2-3 kere yıkıyoruz. Bir süzgece alıp süzülmesini bekliyoruz.

Daha sonra en kart yerinden  başlayarak bıçak kullanmadan el ile ilk  çıt sesi gelinceye kadar kırıyoruz. Çıt sesi geldikten sonra 2 cm uzunluğunda küçük parçalar halinde kırıyoruz.

5 dal pırasayı ayıklayıp yıkadıktan sonra  ince ince doğruyoruz.

1 büyük boy kuru soğanı yemeklik doğruyoruz.

Teflon bir tava veya tencereye 5 -6 yemek kaşığı zeytinyağını alıp içine yemeklik doğranmış soğanı ekleyip hafif kavuruyoruz. Fazla kavurmayın.

Hafif kavrulan soğana ince doğramış olduğumuz pırasayı ve acı otu ekleyip çok kısık ateşte ara sıra karıştırarak  su eklemeden kavuruyoruz.

Hafif sulanır, suyunu çekip yumuşayana kadar kavrulur. Hemen servis edilecek ise; yumurta, tuz ve karabiber eklenir. Eğer beklenecekse servis edilmeden önce bu işlemler yapılmalıdır.

Servis edeceğimiz zaman 1 tatlı kaşığı tuzu ve 1 çay kaşığı karabiberi ekleyip iyice karıştırıyoruz. Ardından 3 yumurta kırıp dağıtarak hızlıca karıştırıyoruz. Fazla bekletmeden yoğurt ile servis ediyoruz.

Pırasalı Acı Ot Kavurması

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2019 – Güncelleme tarihi: 7 Mart 2024

“Pırasalı Acı Ot Kavurması – Pırasalı Sarmaşık Otu Kavurması” üzerine 8 yorum

 1. Tarifiniz çok güzel.Pırasa daha güzel bir lezzet katıyor acı ota. Herkese şifa olması dileğiyle…

  Yanıtla
  • @Dilem

   Acı ot Ege yöresinde yetişen ve halkın çok sevdiği şifalı bir ot Dilem hanım. Tadı hafif acıdır ama çok değil.

   Yanıtla

Yorum yapın