Kekikli Hindi Sote Tarifi

Kırmızı et tüketemeyenler için beyaz et her zaman alternatiftir. Kırmızı et ile neler yapıyorsanız beyaz et ile de aynı tarifleri yapabilirsiniz. Ben de bugün bol kekikli hindi sote tarifi vereceğim. 

Kekikli Hindi Sote Tarifi

Hindi eti de tavuk eti gibi lezzetlidir. Hatta daha da lezzetlidir. Bu tarifimizde hindi eti kullandık fakat tavuk eti de kullanılabilir.

Kekikli hindi sote yapımında ben kekiği top kekik (bilye kekik – dağ kekiği) kullandım. Top kekik bulamazsanız yaprak kekik de kullanabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmek isterim top kekik daha çok rayihası vardır ve yaprak kekik gibi acılık vermez. Peki hindi sote kekikli nasıl yapılır?

Kekikli Hindi Sote İçin Malzemeler:

600 gr Hindi Göğsü veya Tavuk Göğsü
1 İri Diş Rendelenmiş Sarımsak
1 Küçük Kuru soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Silme Çay Kaşığı Acı Toz Kırmızı Biber
3 Çay Kaşığı Toz Kekik veya Ufalanmış Top Kekik
1 Kahve Fincanı Zeytinyağı

Kekikli Hindi Sote Nasıl Yapılır?

İlk önce 600 gr hindi veya tavuk göğsünü kuşbaşı doğruyoruz ve bir süzgece alıp sudan geçirip süzülmeye bırakıyoruz.

Hindi sote için sosun yapımına geçiyoruz.

1 iri diş sarımsağı ve 1 küçük kuru soğanı rendeliyoruz.

Derin bir tas veya kabın içinde rendelenmiş sarımsağı, rendelenmiş soğanı, 1 tatlı kaşığı tuzu, yarım çay kaşığı karabiberi, 1 silme çay kaşığı toz kırmızı biberi, 3 çay kaşığı toz kekiği ve 1 kahve fincanı zeytinyağını iyice karıştırıyoruz.

Ardından hazırladığımız sosun içine süzülen hindi veya tavuk etini ekleyip iyice harmanlıyoruz. Üzerine hava almayacak şekilde streç film veya kapak kapatıp buzdolabında 4 -6 saat dinlendiriyoruz.

Sosun içinde dinlenen hindi etini teflon tavada hiç yağ eklemeden et yumuşayana kadar kavuruyoruz. Kavrulan ete dilediğimiz kadar kekik serpip servis tabağına alıyoruz. Ve servis ediyoruz.

Hindi Sote Kekikli

Yanına basmati pirinç ile pilav yapabilirsiniz. Çünkü tavuk sotenin yanına pirinç pilavı çok yakışıyor. Özellikle de basmati pirinç ile yaptığımız tereyağlı basmati pirinç pilavı.

Tarifimizi deneyenler yorum kısmında düşüncelerini bizimle paylaşırsa çok seviniriz. Kolay gelsin…

Afiyet Olsun. 

Yayınlanma tarihi: 31 Mayıs 2020 – Güncelleme tarihi: 4 Ocak 2023

“Kekikli Hindi Sote Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. Çok lezzetli bir yemek oldu eşimin tarifinize uyması neticesinde. Kırmızı et yerine bu her zaman kullanılabilir. Daha da ekonomik ve hafif.

    Yanıtla

Yorum yapın