Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Çiriş Otu bir çok hastalığa şifadır. Çiriş otunu protein deposu yumurta ile birleşince sağlıklı ve besleyici bir yemek ortaya çıkıyor. Değişik tatları sevenlerden iseniz mutlaka çiriş otunu denemelisiniz. Peki çiriş otu kavurması nasıl yapılır?

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Girit adasında çok meşhur olan kendine has bir kokusu olan ve yaprakları pırasaya benzeyen Zambakgiller familyasından olan Çiriş otu, Türkiye’de Ege, Akdeniz, Doğu ve Güney doğu Anadolu yetişmektedir.

Bazı yörelerde güllük, yabani pırasa isimleri ile bilinir. Çiriş otu, arap saçı, sarmaşık otu ve diğer otlar gibi semt pazarlarında satılır. Çiriş otu ile çeşitli yemekler yapılır. Çorbası, pilavı, omleti, yumurtalı kavurması, böreği, sulu yemeği gibi… Bugün yumurtalı çiriş otu kavurması tarifi vereceğim.

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması İçin Malzemeler:

600 – 700 gr Çiriş Otu
3 Orta Boy Soğan
1 Diş Sarımsak
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Yumurta
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Silme Tatlı Kaşığı Tuz

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması Nasıl Yapılır?

İlk önce çiriş otunu temizleyeceğiz.

Çiriş otunun dip kısımlarındaki kahverengi kısım çıkartıyoruz. Ve güzelce ayıklıyoruz. Sonrasında sirkeli tuzlu suya ıslatıyoruz. Suyu sık sık değiştiriyoruz. Ardından temizlenen çiriş otunu bir süzgece alıp süzülmesi için bekliyoruz. Süzülen çiriş otunu 2 parmak kalınlığında doğruyoruz.

Çiriş Otu

Çiriş otunun ardından 3 orta boy kuru soğanı yemeklik doğruyoruz. 1 diş sarımsağı da rendeliyoruz.

Teflon bir tavaya 4 yemek kaşığı zeytinyağını alıp yemeklik doğradığımız soğanı ve rendelediğimiz sarımsağı ekleyip hafif kavuruyoruz.

Ardından kavrulan soğana çiriş otunu ve 1 silme tatlı kaşığı tuzu da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Bu arada çiriş otu sulanacaktır, suyunu çekene kadar iyice kavuruyoruz. Suyunu çekince 1 çay kaşığı pul biber ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyip ocağı kapatıyoruz ve karıştırıyoruz.

Servis etmeden önce ocağa alıp 4 yumurtayı kavrulan çiriş otunun üzerine kırıyoruz. Ardından karıştırarak yumurtanın dağılıp pişmesini sağlıyoruz. Ocağı kapatıp servis tabağına alıp yoğurt ile servis ediyoruz.

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 30 Mayıs 2020 – Güncelleme tarihi: 27 Nisan 2022

“Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması” üzerine 6 yorum

  1. Yumurtalı olmak şartıyla çiriş otu gerçekten güzel bir yemek. Ancak çiriş otunun yetiştiği yöreler nasibini alıyor bu yemekten . Bu yörelere yolu düşenler bu lezzetten ve otun şifasından tatsınlar tavsiye ederim.

    Cevapla

Yorum yapın