Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Sütlü irmik tatlısı oldukça pratik, lezzetli ve ekonomik bir tatlıdır. Sütlü ve de az şekerli olduğu içinde kalorisi çok fazla değildir. Diyette olanlar şekeri bir kaşık daha azaltabilirler.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Tatlıda tercihim genellikle sütlü tatlılardan yanadır. Çünkü sütlü tatlılar şerbetli tatlılardan daha hafif oluyor. Peki sütlü irmik tatlısı nasıl yapılır?

Sadece 4 malzemeden yapılan sütlü irmik tatlısının yapımı 15 dakika sürüyor. Sütlü irmik tatlısı yaparken margarin kullanmıyoruz. Oldukça pratik olan irmik tatlısını biz kaselere döküyoruz. Bir de kıvamını koyu yapmıyoruz. Kıvamı koyu olmayınca hem sütün vitamini kaybolmuyor hem de yemesi daha zevkli oluyor. Özellikle yaz günlerinde serin serin iyi gidiyor. Vereceğim ölçülerden 4 kase sütlü irmik tatlısı çıkıyor. Gelelim şimdi kasede sütlü irmik tatlısı tarifine…

Sütlü İrmik Tatlısı İçin Malzemeler:

1 Litre Tam Yağlı Süt ( diyette olanlar yarım yağlı kullanabilirler)
6 Yemek Kaşığı İrmik
10 Yemek Kaşığı Toz şeker
1 Paket Vanilya
Arzu ederseniz 2 – 3 Yemek Kaşığı Hindistan cevizi

Kasede Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

İlk önce bir tencerenin içine 1 litre tam yağlı sütü alıp içine 6 yemek kaşığı irmik ve 10 yemek kaşığı toz şekeri ekliyoruz ve ocağa alıp, devamlı karıştırarak kıvam alana kadar pişiriyoruz. Eğer hindistan cevizi kullanmak isterseniz irmik ve şeker ile birlikte ekleyebilirsiniz.

Sütlü irmik tatlısı genellikle katı pişiriliyor ama süt lezzeti kaybolduğu için biz pek sevmiyoruz. Kesimlik bir kıvamda değil kaşıkla yenebilecek bir kıvamda olması için kaynama noktasından sonra bir taşım daha kaynatıp ocağı kapatıyoruz.

Ardından 1 paket vanilyayı ilave edip, karıştırıyoruz. Tencereyi ocaktan alıp ara sıra karıştırarak kaymak tutmadan ilk sıcağının çıkmasını sağlıyoruz. Sonrasında kaselere pay ediyoruz. İlk pişirdiğiniz katı oldu ise bir sonraki pişirdiğinizde ocaktan biraz daha önce alabilirsiniz. Soğuduktan sonra üzerini tarçın ile süsleyip servis ediyoruz.

Sütlü İrmik Tatlısı

Afiyet Olsun.

 

“Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi” üzerine 6 yorum

  1. Evet gerçekten çok kolay çok hesaplı bir tatlı. Bizim hanım bu tarifi çok tuttu tabii ki kolay diye . Ben de çok tuttum hatta salmıyorum ucuz diye. Ekonomik olunca tatlı baya şekerli ve nefis oluyor.

    Yanıtla

Yorum yapın