Taze Soğanlı Menemen Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltılarının doyum olmayan lezzeti menemendir. Tazecik domates ve biberin eşlik ettiği yumurtanın en leziz hali diye düşünüyorum. İşte tadına doyum olmayan taze soğanlı menemen tarifi… 

Taze Soğanlı Menemen Nasıl Yapılır?

Demir, protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum, A, E, D, K, B12, B6 vitaminleri içeren yumurta en önemli besindir. Her öğünde tüketilebilen yumurtayı özellikle haşlanmış yumurta yemeyenlerin omlet ve menemen yaparak yemelerini tavsiye ederim. Menemen nasıl yapılır?

Mevsiminde domates ve biber ile yapılan menemeni kış aylarında da derin dondurucuya kaldırdığınız domates ve biber ile yapabilirsiniz. Bazıları kuru soğan ile yapılan menemeni sevmez ama menemen soğansız pek lezzetli olmaz. Ben menemen yapımında kuru soğan yerine taze soğan kullanıyorum. Taze soğan ile yapılan menemen daha hafif oluyor ve soğan kokmuyor.

İlla sabah kahvaltısında olması şart değil akşam yemeği olarak da tüketebilirsiniz. Hem ekonomik hem de pratik bir yemektir. 😉
Yanında siyah zeytin bir de demli bir bardak çay ile tazecik ekmeği bandırarak yenen menemene doyum olmaz. Gelelim şimdi Kahvaltılık menemen tarifine… Vereceğim ölçüler 4 kişiliktir. Kişi sayısına göre azaltılıp çoğaltılabilir.

Taze Soğanlı Menemen İçin Malzemeler:

4 Yumurta
2-3 Orta Boy Domates
3-4 Dal Taze Soğan
4-5 Köy Biberi
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Tuz

Taze Soğanlı Menemen Nasıl Yapılır?

İlk önce menemende kullanacağımız malzemeleri hazırlayalım.

3 – 4 dal taze soğanı 1 cm kalınlığında doğruyoruz.
4 veya 5 köy biberini de ince ince doğruyoruz.
2 veya 3 orta boy domatesi küp küp doğrayıp hazırlayalım. Ve menemenin yapımına geçelim.

Yapışmaz tavaya 3 yemek kaşığı zeytinyağını alıyoruz. İçine 1 cm kalınlığında doğranmış taze soğanı ve ince doğrandığımız biberi ekliyoruz ve hafif soteliyoruz. Sotelenirken üzerine 1 çay kaşığı tuzun birazını serpiştiriyoruz.
Ardından hafif sotelenen biber ve soğan karışımına küp küp doğradığımız domatesi ilave edip suyunu salana kadar soteliyoruz.
Domates suyunu salınca 1 yemek kaşığı tereyağını ekleyip erimesini bekliyoruz. Tereyağı eridikten sonra 4 yumurtayı kırıp tavaya döküyoruz ve kalan tuzu da ilave edip yavaş yavaş karıştırıyoruz. Bir kaç dakikada yumurta pişer. Yumurta pişince ocağı kapatıp sıcak olarak servis ediyoruz.
İşte 10 dakikada mis gibi taze soğanlı menemen hazır.

Taze Soğanlı Menemen

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2020 – Güncelleme tarihi: 26 Eylül 2022

“Taze Soğanlı Menemen Nasıl Yapılır?” üzerine 6 yorum

  1. Tam mevsimi gelmişken sakın bu tarifi kaçırmayın. Hanım ben de yaparım dedi ama hele bir de bunu dene dedim. İyi ki kabul etti. Lezzeti tattı. Taze soğanlı oluşu sabah kahvaltısında daha bir hafif oluyor. Denemelere ve yeniliklere açık olmak yeni şeyler kazandırabilir.

    Cevapla

Yorum yapın