Taze Bakla Kızartması Tarifi

Baklanın en lezzetli olduğu mevsimdeyiz. Folat kaynağı tazecik bakla pazar tezgahlarında yerini aldı. Bugünde bakla ile yapılan lezzetli bir kızartma yapacağız. Peki bakla kızartması nasıl yapılır?

Taze Bakla Kızartması Tarifi

Bakla, lif, potasyum ve enerji sağlayan B vitaminleri içermektedir. Ayrıca demir, selenyum, çinko, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller içermektedir. Şifa kaynağı bakla ile çeşit çeşit bakla yemekleri yapmanın tam zamanı.

Bakla kızartması yapımında kullanacağımız baklanın taze, ince ve küçük çekirdekli olması gereklidir. Bakla kızartması yaparken baklayı haşlamadan ve unlamadan kızartacağız. Böylelikle bakla kızartmasını kolayca ve kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Gelelim şimdi bakla kızartması tarifine

Bakla Kızartması İçin Gerekli Malzemeler:

Yaklaşık 700 gr Körpe Taze Bakla
Kızartmak İçin Sıvıyağ
Servis İçin Yoğurt

Taze Bakla Kızartması Nasıl Yapılır?

700 gr taze ve ince baklaları ilk önce yıkayalım ve ayıklayalım. Ayıkladığımız baklaları havlu kağıdın üzerine alıp kurulayalım.
Kuruyan baklaları kızgın sıvıyağa atıp kızartıyoruz. Kızaran baklaları ile havlu kağıt üzerine alıyoruz. Soğumadan hemen sıcağı ile servis tabağına alıp yoğurt ile servis ediyoruz. Sarımsaklı yoğurt ile daha lezzetli oluyor tavsiye ederim.

Bakla Kızartması

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 9 Nisan 2020 – Güncelleme tarihi: 25 Nisan 2023

“Taze Bakla Kızartması Tarifi” üzerine 10 yorum

  1. En çok sevdiğim kızartmalardan biri. Hele biberin pahalı olduğu zaman aynen onun yerini tutan bir kızartma. Denememiş olanlara şiddetle öneririm.

    Yanıtla

Yorum yapın