Ezogelin Çorbası Nasıl Yapılır?

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan, davet ve Ramazan sofralarının vazgeçilmezi çorbalardır. En çok yapılan çorba ise mercimek çorbasıdır. Ezogelin çorbasının ana maddesi de kırmızı mercimektir.

Ezogelin Çorbası Nasıl Yapılır?

Kırmızı mercimek ile yapılan çorbalardan biri Ezogelin çorbası çocukluğumdan beri çok sevdiğim çorbalar arasındadır. Üstelik besleyici bir çorbadır. Çocukların da çok severek tüketecekleri ezogelin çorbası nasıl yapılır? Annemden öğrendiğim tarifi ile vereceğim…

Ezogelin çorbasının yapımı çok kolaydır. Aniden misafir geleceği zaman lezzetli bir çorba yapmak isterseniz, ezogelin çorbası tarifimize geçelim. Vereceğim ölçüler 5- 6 Kişiliktir.

Ezogelin Çorbası İçin Malzemeler:

1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Orta Boy Patates
1 Orta Boy Kuru soğan
1 Orta Boy Havuç
2 Litre Su (Mercimeği haşlamak için)
1 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tepeleme Yemek Kaşığı Un
2 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1,5 Tepeleme Yemek Kaşığı Pirinç
1,5 Tepeleme Yemek Kaşığı İri Bulgur
Yarım Tatlı Kaşığı Nane
Yarım Çay Kaşığı Karabiber
Yarım Tatlı Kaşığı Pul biber

Ezogelin Çorbasının Yapılışı:

İlk önce 1 su bardağı kırmızı mercimeği ayıklayıp yıkayalım.
Ardından 1 orta boy patatesi ve 1 orta boy kuru soğanı ayıklayıp yıkadıktan sonra, 4’e veya 6’ya bölelim. 1 orta boy havucu da ayıklayıp 3’e bölelim.

Sonrasında düdüklü tencerenin içine mercimeği, havucu, patatesi ve soğanı alalım. Ardından 1 silme tatlı kaşığı tuz ekleyip, 2 litre suyu ilave edelim. Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp tüm malzemeler ezilecek kıvama gelene kadar iyice haşlayalım.
Mercimek ve sebzeler iyice haşlandıktan sonra el blenderı ile hiç pürüz kalmayacak şekilde ezelim. Eğer el blenderı kullanmıyorsanız süzgeçten geçirebilirsiniz.

Başka bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını alalım ve eridikten sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip karıştıralım. Ardından tepeleme 1 yemek kaşığı unu ekleyip hafif pembeleşene kadar (yani un kokusu gidene kadar) kavuralım.
Un kokusu gittikten sonra 2 tatlı kaşığı domates salçasını ilave edip biraz kavuralım.

Ardından ezmiş olduğumuz mercimeği de ekleyelim. Kıvamı koyu ise sıcak su ekleyip kaynatalım. Çorba kaynadıktan sonra tepeleme 1,5 yemek kaşığı pirinci ve tepeleme 1,5 yemek kaşığı bulguru ilave edip 15- 20 dakika çorba kıvama gelene kadar kaynatalım.
Kaynamış olan çorbanın içine yarım tatlı kaşığı nane, yarım tatlı kaşığı pul biber ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyip 1 – 2 taşım daha kaynatıp ocağı kapatalım. Sıcak olarak servis tabaklarına alıp servis ediyoruz.

Ezogelin Çorbası Tarifi

Afiyet Olsun.

Yayınlanma tarihi: 23 Mart 2020 – Güncelleme tarihi: 12 Nisan 2022

“Ezogelin Çorbası Nasıl Yapılır?” üzerine 8 yorum

Yorum yapın